- Początkowo dzień Wszystkich Świętych obchodzono 1 maja jako dzień upamiętniający męczenników - mówi Daniel Taszka, etnolog. - Było to związane z poświęceniem w 610 roku kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Męczenników, w którym złożone zostały relikwie straconych za wiarę chrystusową. Później, w roku 731 obchody przeniesiono na listopada.
Dopiero w 837 roku za sprawą papieża Grzegorza IV, 1 listopada stał się dniem poświęconym pamięci wszystkich świętych Kościoła katolickiego. W 935 r. Jan XI rozszerzył je na cały Kościół. W ten sposób lokalne święto Rzymu i niektórych Kościołów stało się świętem Kościoła powszechnego. Wiadomo jednak, że w 998 roku Kościół zapoczątkował obchodzenie Dnia Zadusznego jako dopełnienie Dnia Wszystkich Świętych.
Źródło: http://www.mmwroclaw.pl/328435/2013/11/1/zaduszki-i-wszystkich-swietych-skad-sie-wziely?category=news
Zaduszki, właściwie Dzień Zaduszny, dzień poświęcony pamięci zmarłych, obchodzony 2 listopada, nazajutrz po Wszystkich Świętych.
Zaduszki to dzień modlitw za zmarłych, odwiedzania cmentarzy i zapalania na grobach świateł, które symbolizują nieśmiertelność duszy.
Zmarli czekają na naszą pomoc. Czynimy to przez Mszę Świętą, Komunię Świętą, wypominki, dobre uczynki, czy pokutę. Tutaj możesz polecić swojego Zmarłego naszej pamięci i modlitwie.
WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ IM DAĆ PANIE ...
Źródło: