Portal Ministrantów

1. Jaka jest rola ministranta ?

Słowo "ministrant" z łaciny "ministrare" oznacza "służyć". Ministranci służą Bogu kiedy przyczyniają się do tego, aby liturgia była piękna.
Ministrant jest pomocnikiem przy sprawowaniu Mszy Świętej i nabożeństw liturgicznych.
Ministrant niesie znaki które mają ludziom wierzącym coś przedstawiać.
Ministrant też jest znakiem. Nie tylko poprzez swoją białą albe ale także poprzez swoje zachowanie. Ministrant jest przykładem, powinien pokazywać czym jest uczestnictwo w liturgii. Powinien pokazywać że uczestniczyć we Mszy jest czymś więcej niż tylko patrzenie i słuchanie lecz że uczestniczyć w liturgii to znaczy "współdziałać i współtworzyć ją, czynnie się w niej angażując". Angażowanie się w liturgii polega na tym aby odpowiadać na zawołania kapłana, mówić Ojcze Nasz i Credo oraz śpiewać pieśni kościelne lub je śledzić wzrokiem na kartce lub w spiewniku oraz przychodzenie z intencją na msze lecz można również pomagać w zbieraniu ofiary, czytać czytania i śpiewać psalmy, można się również angażować poza liturgią na przykład : przygotowywać dekoracje na święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy oraz pomagać przy sprzątaniu kościoła.



2. Kiedy ministrant wchodzi do kościoła ...

Przy wejściu do naszego kościoła jest chrzcielnica, nie tylko ministrant lecz każdy przed uczestnictwem we Mszy Świętej powinien sobie przypomnieć że był ochrzczony i stał się wtedy dzieckiem Boga, chrześcijaninem i członkiem wspólnoty Kościoła świętego, każdy powinien więc zanurzyć końce palców w wodzie święconej i uczynić znak krzyża
Każdy ministrant przed udaniem się do zakrystii powinien uklęknąć przed tabernakulum i zmówić jedną podstawową modlitwę taką jak "Niechaj będzie pochwalony przenajświętszy Sakrament...". Jeżeli jednak ministrant jest spóźniony wystarczy aby przykląkł.



3. Zachowanie w zakrystii

Zakrystia jest pomieścieniem w którym się przechowuje naczynia, księgi i szaty liturgiczne. W zakrystii kapłan, ministranci, lektorzy oraz inni usługujący przygotowują się do uczestnictwa w liturgii.
Nie wolno jednak zapomnieć że zakrystia należy do kościoła więc trzeba w niej rozmawiać cicho, nie śmiać się, zdejmować czapkę, nic nie spożywać (a przede wszystkim gum do żucia), nie grać na telefonie i nie urządzać głupich zabaw.
Ministrant musi być punktualny, musi być obecny na zakrystii przy najmniej 10 minut przed rozpocięciem Mszy świętej aby się do niej poprawnie przygotować. 



4. Szaty liturgiczne 

Ministranci w naszym kościele noszą alby lecz w innych kościołach moga również nosić :
-Sutanne ministrancką (jest długa do kostek koloru czerwonego, zielonego, czarnego lub fioletowego)
-Komże (krótka szata zawsze koloru białego)
-Albę z kapturkiem 
Szaty liturgiczne kapłana lekko różnią się od szat ministrantów, jest :
-Humerał (biała chusta okrywająca szyje i ramiona) *nie jest ona używana w naszej parafii*
-Alba (długa biała szata)
-Cingulum (sznur słuzący do przepasania alby)
-Stuła (jest ona szczególnym znakiem biskupa, kapłana albo diakona jej kolor zależy od charakteru danego święta lub okresu)
-Ornat (jest to szata liturgiczna kapłana odprawiającego Mszę Świętą jej kolor również zależy od charakteru danego święta lub okresu)



5. Okresy liturgiczne 

Każdy powinien wiedzieć że rok Kościelny jest podzielony na różne okresy liturgiczne w których ksiądz nosi ornaty różnego koloru. Okresy i kolory są następujące :
- kolor zielony, który jest kolorem nadziei i życia, jest kolorem okresu zwykłego. Ksiądz nosi więc ornat koloru zielonego w niedziele zwykłe oraz w dni powszdnie okresu zwykłego w ciągu roku.
- kolor fioletowy, jest on znakiem pokuty i żałoby, ornat fioletowy jest używany w Adwencie (4 tygodnie przed Bożym Narodzeniem), w okresie Wielkiego Postu (40 dni przed niedzielą palmową) oraz w niektórych kościołach podczas mszy pogrzebowych.
- kolor biały, jest kolorem radości, ornat koloru białego jest noszony w Boże Narodzenie i okres Bożego Narodzenia, w Wielkanoc i okres Wielkanocny, w święta ku czci Chrystusa oraz w święta ku czci świętych którzy nie byli męczennikami.
- kolor czerwony, kolor krwi, ognia, miłości i kolor królewski, ornat tego koloru używany jest w Niedziele Palmową, w Wielki Piątek, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i w święta ku czci świętych męczenników.
- kolor różowy, jest on kolorem radości wśród pokuty, różowy ornat jest używany jedynie w III niedziele Adwentu i IV niedziele Wielkiego Postu.
- kolor czarny, kolor smutku, żałoby, jest używany w niektórych parafiach podczas Mszy świętych pogrzebowych i w czasie pogrzebu.



6. Postawy liturgiczne 

Każdy ministrant powiniem być świadomy że jest w centrum uwagi gdyż znajduje się na prezbiterium, na jego zachowanie i postawy zwracają uwage wszyscy zgromadzeni w kościele. Ministrant musi zwracać uwage na to jak się przemieszcza. Nie powinien on "łazić" lecz chodzić równym krokiem prosto i bez pośpiechu. Kiedy ministrant się przemieszcza powienien pamiętać o dwóch podstawowych skłonach : 
- skłon głowy (płaski) : jest on wykonywany kiedy mininstrant zanosi coś kapłanowi lub w procesji kiedy nosi on krzyż, akolitki lub ewangeliarz.
- skłon ciała (głęboki) : wykonuje się go w procesji i w strone ołtarza.

Kiedy ministrant stoi nie może się chwiać, garbić i opierać lecz stać cicho i prosto skupiając się na mszy gdyż stanie jest postawą która wyrażą godność i radość dzieci Bożych. 
Również kiedy siedzi nie może się garbić ani bawić zapałkami, mikrofonem, śpiewnikiem lecz jego ręce mają spoczywać na kolanach gdyż siedzenie jest postawą spoczynku, gotowości słuchania i zastanawiania się
Kiedy ministrant klęczy powinien przede wszystkim pamiętać o złożonych rękach gdyż klęczenie jest postawą czci, uwielbienia i adoracji. Lecz kiedy przyklęka ma on przyklękac zawsze na PRAWE kolano.
Ministrant kiedy nie niesie żadnego przedmiotu ma mieć ZAWSZE ręce złożone na wysokości piersi i stale skierowane ku górze



7. Części Mszy świętej

1. Obrzędy wstępne

W obrzędach wstępnych przygotowujemy się do Mszy świętej poprzez śpiew pieśni, pozdrowienia, wprowadzenie, akt pokuty i modlitwe (kolekta).

2. Liturgia Słowa

W liturgii Słowa słuchamy co Bóg mówi nam przez słowa Pisma Świętego i następnie odpowiadamy na nie wyznaniem wiary i modlitwą.

3. Liturgia Eucharystyczna

A) W czasie przygotowywania darów ofiarnych

Wtedy ministranci przygotowują stół dla świętej Uczty Ofiarnej.

B) Podczas modlitwy Eucharystycznej

Wtedy kapłan odmawia modlitwę eucharystyczną (więlką modlitwe uwielbienia i dziękczynienia - Eucharystia). Przy tym wypowiada on słowa z Ostatniej Wieczerzy. My angażujemy się przez odpowiedzi i wspólnotowe wezwania.

C) W Komunii świętej

Jezus przychodzi do nas w świętej Uczcie.

4. Obrzędy zakończenia 

Umocnieni Słowem Bożym i Chlebem Życia, zostajemy przez kapłana wysłani w świat.