NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

„Pragnę, aby święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzesz­ników. W dniu tym otwarte są wnętrzno­ści miłosierdzia Mojego; wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii Świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski; niech się nie lęka zbliżyć do Mnie żadna dusza chociaż­by grzechy jej były jako szkarłat" (Dz. 699).
 

„Święto to wyszło z wnętrzności [miło­sierdzia Mojego] dla pociechy świata całe­go (Dz. 1517) i jest zatwierdzone w głębo­kościach zmiłowań Moich" (Dz. 420).
Zgodnie z życzeniem Pana Jezusa ma być obchodzone w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, co wskazuje na ścisły zwią­zek pomiędzy wielkanocną tajemnicą Odkupienia a tym świętem. Liturgia tego dnia najpełniej wychwala Boga w tajem­nicy Jego miłosierdzia. Święto Miłosierdzia Bożego ma być nie tylko dniem szczegól­nej czci Boga w tej tajemnicy, ale także dniem łaski dla wszystkich ludzi, a szcze­gólnie dla grzeszników. Pan Jezus związał bowiem z tym świętem wielkie obietni­ce. Największą z nich złączył z Komunią Świętą, przyjętą w tym dniu - jest to obiet­nica "zupełnego odpuszczenia win i kar”, czyli takiej łaski, jaką otrzymujemy tylko w sakramencie chrztu świętego. Wielkość tego święta polega także na tym, że wszyscy nawet ci, którzy dopiero w tym dniu się nawracają, mogą uprosić wszelkie łaski, jeśli one są zgodne z wolą Bożą.
„Chcę - powiedział Pan Jezus do Siostry Faustyny - aby ten obraz (...) był uroczy­ście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy; ta niedziela ma być świętem Miłosierdzia” (Dz. 49).
 

Pan Jezus prosił również o odmawianie Koronki w Godzinie Miłosierdzia, czyli o godzinie trzeciej po południu. W ten sposób możemy uczcić każdego dnia moment jego konania na krzyżu. „Jest to godzina – jak to obiecał Pan Jezus – w której uprosisz wszystko dla siebie i innych. Nie odmówię duszy niczego, która Mnie prosi przez mękę moją”.